Start Aktualności Z ekologią za pan brat. Bioagra znów prowadzi duże nasadzenia drzew

Z ekologią za pan brat. Bioagra znów prowadzi duże nasadzenia drzew

przez Nysa Hot

Bioagra rozpoczęła kolejne nasadzenia wokół Zakładu Produkcji Etanolu “Goświnowice”. Tylko tej wiosny firma zamierza posadzić ok. 850 krzewów ozdobnych i drzew alejowych. To skala, którą można porównać do całorocznych nasadzeń w blisko dwustu tysięcznym mieście jakim jest Rzeszów.  

Drzewa i krzewy mają stanowić barierę dla dźwięku i zapachów generowanych przy produkcji etanolu, ale także urozmaicać okolicę kolorystycznie i wprowadzać niezbędną wszędzie bioróżnorodność. Dodatkowo rośliny będą stanowić pożytek dla pszczół. Pozwolą owadom zbierać pyłek kwiatowy i spadź, czyli tzw. rosę miodową występującą w postaci kropel, np. na liściach niektórych drzew liściastych.


W pierwszym rzędzie, najbliżej obwodnicy, sadzone są zimozielone iglaki (tuja Brabant i cyprys Alumii), które zimą i latem zachowują jednolitą, zieloną i srebrzystą, szatę. W drugiej linii pojawią się różnorodne drzewa alejowe, który zrzucają liście na zimę i dają pożytek pszczołom. Do nasadzeń wybrano drzewa rodzime takie jak klon jawor, klon, grab i buk pospolity, śliwa wiśniowa, brzoza brodawkowa i jarząb.

– Sadzimy drzewa i krzewy wokół Zakładu Produkcji Etanolu według dość wymagającego klucza. Bierzemy pod uwagę kolorystykę latem i zimą, kształt korony drzew, szybkość wzrostu, odporność na warunki atmosferyczne i szkodniki oraz rolę w ekosystemie – mówi Mirosław Obarski. – Zawsze są to rośliny kilkuletnie, o wysokości paru metrów, które w kolejnych latach będą szybko rosnąć.

Bioagra podkreśla, że po raz kolejny skala nasadzeń jest bardzo duża. W ubiegłym roku Firma posadziła więcej drzew wokół Zakładu Produkcji Etanolu “Goświnowice”, niż Rzeszów w całym blisko dwustu tysięcznym mieście. Intensywne nasadzenia drzew spółka prowadzi od 2018 r. Koszty nasadzeń, bez bieżącego utrzymania, tj. podlewania i ochrony, wyniosły już kilkaset tysięcy złotych.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź