33
Za nami dwudziesta dziewiąta edycja Festiwalu górskiego w Lądku Zdrój. Przez 4 dni odbyło się ponad trzysta pięćdziesiąt wydarzeń. W tym roku niekwestionowaną gwiazdą przy Reinhold Messner.
Dla tych co żyją górami
Jak co roku o tej porze Lądek-Zdrój stał się stolicą Ludzi Gór. Od czwartku 5 września odbywały się prelekcje i autorskie spotkana w festiwalowej księgarni, gdzie autorzy podpisywali książki, dając przy tym darowe tipy – jak przygotować się do wielkiej wyprawy. W czasie festiwalu dosłownie na wyciągnięcie ręki byli między innymi Krzysztof Wielicki, Aleksandra Mirosław, Martyna Wojciechowska, czy też pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Zresztą sami skorzystaliśmy z tej okazji, wybierając się na szlak z Leszkiem Cichym, pierwszym zdobywcą ośmiotysięcznika zimą.
W kuluarach wielki alpinista opowiadał o sprzęcie, jaki trzeba zabrać choćby w Andy, ale też przypominał, że szukając przygód na końcu świata, należy pamiętać jak wiele ciekawych miejsc znajdziemy w Polsce. Z kolei Monika Witkowska opowiedziała w Wielkim Namiocie Jack Wolfskin o pierwszym zimowym trawersie Deosai, drugiego co do wysokości płaskowyżu świata.
W strefa Expo w uzdrowiskowej części miasteczka wystawiły się ze swoimi produktami firmy m.in. oferujące profesjonalny sprzęt, odzież oraz produkty spożywcze. Do nabycia były też przewodniki górskie i sprzęt na różne wycieczki (i te małe i na wielkie wyprawy), plecaki, bidony, filtry do wody, ładowarki i wiele wiele innych.
2 godziny czekania po podpis Messnera
W strefie spotkań z podróżnikami fani ustawiali się po autografy i możliwość poznania swoich idoli. Najdłuższa ustawiała się, aby zobaczyć z bliska Reinholda Messnera. Kulminacją jego pobytu w Lądku Zdroju była prelekcja poświęcona najważniejszej dla urodzonego we Włoszech wspinacza góry, czyli Nanga Parbat. Messner szczegółowo opowiadał o swojej wyprawie z 1970 roku, gdy podczas zejścia ze szczytu zginął jego brat Gunther. W namiocie filmowym wszyscy czekali też na premierę filmu Krzysztofa Wielickiego pt. „Góry i przyjaciele”.
Pasjonaci gór przez 4 dni wymienili się numerami i wrażeniami ze swoich wypraw, a wiele osób, które chcą dopiero rozpocząć przygodę z wysokimi górami i najodleglejszymi miejscami na naszej planecie, mogło skorzystać z oferty specjalistycznych agencji turystycznych. Zamówień nie brakowało!
Tegoroczny program Festiwalu Górskiego wypełniły również wydarzenia związane z jubileuszem Polskiego Związku Alpinizmu,
Ponadto w czasie Festiwalu udanie promowano Dolny Śląsk.
Wielkie i zasłużone brawa za organizację!
Na relację filmową zapraszamy do naszych wiadomości Puls Regionu >>> 14.09
Wyniki Konkursu Filmowego:
Grand Prix
„Franklin”
Reżyseria: Kasimir Burgess
Sponsor nagrody – 2500 euro: Nagroda Lokalnego Biznesu
Najlepszy Film Polski
„Pocztówki znad krawędzi”
Reżyseria: Natalia Koniarz
Sponsor nagrody – 2500 złotych: Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady
Najlepszy Film o Górach Wysokich
„Sophie Lavaud. The Final Summit”
Reżyseria: François Damilano
Sponsor nagrody – 800 euro: Domki Zdrojowe
Najlepszy Film Wspinaczkowy
„Reel Rock 18 – Climbing Never Die”
Reżyseria: Matt Groom i Nick Rosen
Sponsor nagrody – 800 euro: Polski Związek Alpinizmu
Najlepszy Film w kategorii Ludzie i Góry
„Adra”
Reżyseria: Emma Crome
Sponsor nagrody – 800 euro: Adventure 24
Najlepszy Film o Sportach Górskich
„Ashima”
Reżyseria: Kenji Tsukamoto
Sponsor nagrody – 800 euro: Zegarki.pl
Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji
„Chasing Kasper”
Reżyseria: Nick Waggoner
Sponsor nagrody – 800 euro: Uniwersytet Dolnośląski DSW Wrocław
Najlepszy Film Krótkometrażowy
„The Slow Lane”
Reżyseria: Alexa Fay
Sponsor nagrody – 600 euro: Poniatowski Technika Sceniczna