Start Aktualności Zabytkowy kościół na Rynku Solnym odzyska dawny blask!

Zabytkowy kościół na Rynku Solnym odzyska dawny blask!

przez Nysa Hot

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Nysie na Rynku Solnym odzyska swój blask. Rusza inwestycja Starostwa Powiatowego w Nysie.

W poniedziałek, 25 marca, uroczyście został przekazany plac budowy na realizację zadania związanego z przeprowadzeniem dwóch etapów prac renowacyjno – konserwatorskich i robót budowlanych w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym w Nysie. Andrzej Kruczkiewicz starosta nyski przekazał symboliczne klucze na ręce Wykonawców – firmie Alta Sp. z o.o. z Wrocławia oraz firmie Sławomir Huzarewicz Goplan art z Warszawy. W wydarzeniu uczestniczyli również Damian Nowakowski wicestarosta nyski, Joanna Burska członek Zarządu Powiatu, Wiesław Cukier naczelnik Wydziału Inwestycji i Programowania oraz ks. Zbigniew Cieśla proboszcz parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie – informuje Starostwo Powiatowe w Nysie. 

Etap I – Zakres prac obejmuje podstemplowanie sklepień piwnic, naprawę dachu i wzmocnienie więźby dachowej wraz z wymianą pojedynczych elementów konstrukcyjnych, wykonanie ściągów stalowych, wzmocnienie grzbietowej powierzchni sklepień nawy głównej. Zakres prac Etapu I będzie wykonywany przez firmę Alta Sp. z o.o. z Wrocławia.

Etap II – Zakres prac obejmuje konserwację i odtworzenie stolarki okiennej na elewacji frontowej, elewacjach wież oraz 10 okien na elewacjach bocznych i tyle kościoła znajdujących się w pasie nad emporami, renowacje drzwi wejściowych do obiektu i drzwi wejściowych na balkon nad portykiem, konserwację i odtworzenie okiennic wież, remont elewacji frontowej, elewacji wież wraz z elewacją boczną od ul. Grodzkiej na szerokości wieży. Zakres prac Etapu I będzie wykonywany przez firmę Sławomir Huzarewicz Goplan art z Warszawy.

Oba etapy robót realizowane będą równolegle. Planowany termin rozpoczęcia prac – 2 kwietnia br.

Na realizację zadania Powiat Nyski otrzymał dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków edycja I i II, które wyniosło łącznie 7 000 000 złotych.

Foto: Starostwo Powiatowe w Nysie

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź