Start Aktualności Zaginęła 67-latka. Na pomoc od razu ruszyli policjanci

Zaginęła 67-latka. Na pomoc od razu ruszyli policjanci

przez Nysa Hot

Mieszkanka naszej gminy wyszła z domu na krótki spacer i kiedy długo nie wracała, zaniepokojona rodzina powiadomiła służby ratunkowe. 

7 czerwca około godziny 19:00 nyscy policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginięciu kobiety. 67-latka wyszła z domu na krótki spacer. Ponieważ seniorka długo nie wracała do domu, zaniepokojona rodzina postanowiła zgłosić to na Policję.

– Sytuacja była poważna, bo kobieta cierpiała na wiele chorób wymagających od niej stałego przyjmowania leków, ponadto miała problemy z pamięcią. Jako pierwsi na pomoc ruszyli policjanci pełniący służbę. Z uwagi na realne zagrożenie dla kobiety Komendant Powiatowy Policji w Nysie insp. Krzysztof Urban ogłosił alarm dla podległych funkcjonariuszy. Podczas trwania poszukiwań policjanci sprawdzali między innymi pobliskie tereny miejsca zamieszkania kobiety, przystanki komunikacji publicznej. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w rejonie Ośrodek Rekreacji AKWA Marina w Skorochowie zauważyli kobietę, która wyglądem przypominała rysopis zaginionej. Po podejściu do kobiety okazało się, że to jest zaginiona seniorka. St. sierż. Paulina Chojnacka- Paluch oraz st. post. Wojciech Wach zaopiekowali się 67-latką, a następnie przekazali pod opiekę rodzinie – mówi st. sierż. Janina Kędzierska, Oficer Prasowy KPP w Nysie.

Zaangażowanie policjantów doprowadziło do odnalezienia zaginionej w niespełna pół godziny po otrzymaniu zgłoszenia. W tego typu zdarzeniach bardzo ważne jest jak najszybsze powiadomienie służb ratunkowych. Natychmiastowe rozpoczęcie poszukiwań zwiększa szanse odnalezienia osoby zaginionej – dodaje Kędzierska.

POLICJA PRZYPOMINA

W przypadku zaginięcia dziecka nie zwlekajmy z poinformowaniem służb mundurowych o tym fakcie. W takich przypadkach każda sekunda jest bardzo ważna. Ponadto przy zgłoszeniu przekazujmy służbom szczegółowe informacje i nie ukrywajmy żadnych faktów. Chociaż w naszej ocenie niektóre informacje mogą wydać nam się nieistotne, niejednokrotnie mogą one pomóc w szybkim odnalezieniu osoby zaginionej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wstydź się o nią poprosić. Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Wsparcia Emocjonalnego dla dorosłych nr 116 123 i telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod numerem telefonu 800 702 222. Szczegółowe informacje można znaleźć też na stronie internetowej centrumwsparcia.pl

Komenda Główna Policji uruchomiła na terenie województwa Opolskiego pilotażowy program, w ramach którego osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się telefonicznie z dyżurnym Komendy Wojewódzkiej Policji. Jest to specjalny telefon, który pełni funkcje pomocniczą w podejmowaniu niezwłocznych działań przez Policję w przypadkach :

  • odmowy przyjęcia lub opieszałości w przyjęciu przez Policję zawiadomienia o zdarzeniu mogącym powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci,
  • próby odesłania zawiadamiającego o zaginięciu dziecka do innej jednostki Policji,
  • zwłoki w podejmowaniu przez Policję czynności poszukiwawczych po przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu,
  • braku kontaktu z prowadzącym sprawę, a jednocześnie braku wiedzy na temat przebiegu prowadzonych czynności.

Foto: Policja Nysa

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź