Każdy z nas chciałby być nieustannie zdrowy. Zdarza się jednak, że niektóre choroby mają podłoże genetyczne i bardzo ciężko nim zapobiec. Tak dzieje się z zapaleniem jelita grubego i chorobami z nim powiązanymi (często o ostrym, nagłym przebiegu). Genetyka to jednak nie wszystko. Stan zapalny w jelicie grubym miewa także inne przyczyny – o podłożu infekcyjnym, autoimmunologicznym. Jak to wygląda z perspektywy medycyny? Jakie są najpopularniejsze przyczyny i objawy zapalenia jelita grubego?
Czym jest zapalenie jelita grubego?
Zapalenie jelita grubego to stan chorobowy i zapalny. Dowodzi, że narząd działa niesprawnie, patologicznie. Owo schorzenie może mieć różne podłoża – np. infekcyjne, autoimmunologiczne. Każde zapalenie jelita grubego wymaga odpowiedniego leczenia, profilaktyki, terapii żywieniowej i nawykowej. Pacjenci chorzy na zapalenie jelita grubego mogą w przyszłości również cierpieć na kamicę nerkową.
Czym jest kamica nerkowa? – Zobacz
Przyczyny zapalenia jelita grubego
Zapalenie jelita grubego może powstać w wyniku różnych procesów, zaburzających prawidłową pracę narządu. Czynnikiem mogą by zatem patogeny, choroby naczyń krwionośnych, problemy autoimmunologiczne. Stan zapalny w obrębie jelita grubego najczęściej jest związany z:
- Intensywnym, nagłym napływem komórek zapalnych, czyli leukocytów,
- Zwiększeniem ukrwienia jelita grubego,
- Przenikaniem do narządu białek osocza, co wiąże się ze zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych,
- Zaburzeniami immunologicznymi, które – w rezultacie – doprowadzają do uszkodzeń komórek jelita grubego,
- Chorobami bakteryjnymi i wirusowymi, wyzwalającymi stan zapalny,
- Spożywaniem toksycznych produktów, np. trujących grzybów czy produktów roślinnych zawierających pestycydy,
- Nieodpowiednimi lekami, które wyniszczają florę bakteryjną oraz naruszają ciągłość błony śluzowej jelita grubego (głównie antybiotyki),
- Przewlekłym stresem,
- Zaawansowanym alkoholizmem i nadużywaniem papierosów,
- Długotrwałą, nieodpowiednią, ciężkostrawną dietą.
Choroby jelita grubego mogą być także związane ze skłonnościami genetycznymi. Jeśli cierpisz na stan zapalny tego narządu, sprawdź, czy w Twojej rodzinie nie pojawiły się choroby organu.
Typowe objawy zapalenia jelita grubego
Zapalenie jelita grubego da się rozpoznać na podstawie – typowych dla tego stanu zapalnego – objawów. Najczęściej pojawiają się bóle brzucha (w dolnej części), biegunki, zaparcia, ogólne złe samopoczucie, gorączka, nagły spadek masy ciała. Czasami można zauważyć także krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Warto pamiętać, że wymienione objawy są także względnie charakterystyczne dla innych schorzeń
układu pokarmowego. Najlepszym rozwiązaniem jest pilna wizyta u lekarza, który spróbuje
rozpoznać daną chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jak przebiega zapalenie jelita grubego?
Zapalenie jelita grubego może przebiegać na dwa sposoby- jako stan ostry lub przewlekły (w utajeniu). W pierwszym wypadku objawy pojawiają się nagle. Szybko postępują. Są związane z silnym bólem, biegunką, intensywnym krwawieniem. Mogą być związane z infekcją. Istnieje dobra wiadomość – leczenie (jeśli tylko jest dobrze dobrane) może przebiec szybko i sprawnie.
Przewlekłe zapalenie jelita grubego jest bardzo niebezpieczne, ponieważ najczęściej nie daje żadnych objawów lub przebiega one stopniowo. Życie przebiega bardzo intensywnie, dlatego nie każdy z nas przygląda się uważnie stanowi swojego ciała? Biegunka i ból brzucha? Może problemy z żołądkiem, zatrucie. Przez cały czas trwania przewlekłego jelita grubego stan narządu się pogarsza, aż w końcu silnie daje o sobie znać. Leczenie takiego stanu zapalnego jest trudne, długotrwałe.
Najczęstsze typy zapalenia jelita grubego
Najczęściej pojawia się kilka rodzajów zaburzenia jelita grubego. Najpopularniejsze ze schorzeń to choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Czasem pojawiają się także niedokrwienne, infekcyjne lub mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Co warto wiedzieć o każdym ze schorzeń? Pomówmy o dwóch najpopularniejszych.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego wiąże się z czynnikami infekcyjnymi, genetycznymi, autoimmunologicznymi. Najpopularniejsze objawy to biegunki (z krwią), nagły spadek masy ciała,
osłabienie, odwodnienie, gorączka. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego najczęściej przebiega bardzo intensywnie. Zdarza się, że w bardzo ciężkim przebiegu schorzenia konieczna jest hospitalizacja, leczenie operacyjne. W najgorszym wypadku mogą pojawić się groźne powikłania, np. polipowatość zapalna, nowotwór jelita grubego, rozdęcie okrężnicy.
Choroba Leśniowskiego-Crohna może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, choć najczęściej jest związana z jelitem grubym. W tym wypadku pojawiają się silne bóle brzucha, biegunka, niedokrwistość, spadek masy ciała, gorączka, ogólne osłabienie. Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna wymaga odpowiedniej diety (pełnej elektrolitów, witamin, płynów) oraz farmakoterapii. Pacjent – jeśli pali – musi koniecznie zrezygnować z palenia papierosów. To szczególnie trudne, jeśli masz nałóg.
Czy da się uchronić przed zapaleniem jelita grubego?
Jeśli dominują czynniki genetyczne, trudno będzie uchronić się przed zapaleniem jelita grubego i chorobami z tym związanymi. Nie jest to jednak niemożliwe. Konieczna będzie profilaktyka. Na pewno należy zaprzestać palenia – naukowcy udowodnili, że ma ono wielki wpływ na choroby dolnego odcinka układu pokarmowego. Koniecznie postaw na zdrowy tryb życia i odpowiednią dietę. Spożywaj bardzo mało potraw smażonych, tłustych, ostro przyprawionych, a także fast foodów. Dbaj, by mieć prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie. Podstawowym krokiem jest także właściwa higiena.
Zioła przy zapaleniu jelita grubego?
Zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta to nie wszystko co może uchronić Cię przed zapaleniem jelita grubego. Coraz częściej podczas leczenia jelita grubego stosuje się ziołolecznictwo. Należy pamiętać, że jest to tylko działanie wspierające bardzo wymagające i skomplikowane leczenia.
Zioła głównie stosuje się w celu łagodzenia reakcji zapalnych i kojąc śluzówkę układu pokarmowego. Najczęściej polecane zioła podczas tej terapii to: aloes, mniszek lekarski, rumianek, szałwia lekarska czy kora dębu…
I wiele innych które odpowiedni dbają o prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu przy ciężkich terapiach.
Więcej na temat ziół znajdziesz na pro-farm.pl