Start Hot Zapomniane cmentarze

Zapomniane cmentarze

przez Nysa Hot

Oprócz 5 największych nekropolii, niegdyś w Nysie działało ich więcej. W średniowieczu działały one przy kościołach, a jeden znajdował się w pobliżu Kościoła św. Jakuba i św. Agnieszki, w ścisłym centrum miasta.

Kolejny cmentarz wyznaczono za murami miejskimi, przed bramą wrocławską (zamknięty w 1642 roku). Przez 300 lat funkcjonował też cmentarz Rocha, początkowo jako cmentarz ofiar epidemii, później jako cmentarz miejski. Z kolei jedno z niewielkich osiedli na Jędrzychowie usytuowane jest na dawnym cmentarzu przy Kościele św. Katarzyny. O losie sporej liczby cmentarzy decydowały względy urbanistyczne, związane z rozbudową dzielnic miasta. Ze współczesnych nekropolii dziś najbardziej zdewastowany jest Cmentarz Garnizonowy przy ul. Krasickiego. W tym roku dokonano na nim kolejnych odkryć, które pozwoliły na przywrócenie pamięci pochowanych żołnierzy z czasów II Wojny Światowej.

Czytajcie NysaHot. To początek kącika historycznego, w którym będziemy prezentować ciekawostki historyczne z naszego regionu. Część zdobytych przez redakcję materiałów jest unikatowa i nie była nigdy szerzej prezentowana.

 

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź