Start Aktualności Zdrowy kręgosłup przedszkolaka i juniora

Zdrowy kręgosłup przedszkolaka i juniora

sPortMed Nysa - wracasz do gry

przez Nysa Hot

W Sportmedzie przy ul. Jeziornej 11 realizowany jest projekt „Zdrowy kręgosłup przedszkolaka i juniora”  w ramach inicjatywy wykrywania wszelkich nieprawidłowości w budowie i sylwetce dziecka.

Od czerwca Centrum Zdrowia sPortMed w Nysie rozpoczęto intensywne działania skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (do 12 r.ż.), tworząc autorski program diagnostyki ewentualnych wad postawy  i ich korekcji . Inicjatorką projektu jest mgr Angelika Stolarczyk –fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi z wadami postawy i skoliozą, a także z chorobami neurologicznymi  (od wieku przedszkolnego i starszych) .

W swojej praktyce gabinetowej zmierzyłam się z sytuacją, gdy nieprawidłowości w sylwetce dziecka stały się „chorobą cywilizacyjną wśród populacji dzieci”. Mając świadomość problemu a jednocześnie ograniczone możliwości w pracy indywidualnej z pacjentami chciałam znaleźć tzw. „złoty środek”. Wtedy właśnie przy współpracy z dr Moniką  Piotrowską zaczęłyśmy wspólnie realizować mój zamysł, gdzie w małych grupach (5 – 6 osobowych) prowadzone są zajęcia pt. „Zdrowy kręgosłup”. Nie chciałam jednak aby nasz program opierał się jedynie na prowadzeniu zajęć ruchowych, ponieważ z doświadczenia wiem, iż ma to sens jednie po uprzednio przeprowadzonym badaniu fizjoterapeutycznym dziecka ( analizie postawy ciała, uwzględnieniu dysbalansu mięśniowego oraz rozkładu obciążania kończyn dolnych).Zatem każde dziecko przed przyjęciem do danej grupy wiekowej zostaje poddane takiej analizie, następnie przez okres około 3 miesięcy uczęszcza na zajęcia grupowe, po tym czasie ponownie zapraszamy na indywidualne badanie postawy. Prowadzone przez nas badania kontrolne są ujęte już w abonamencie, zatem nie jest to czynność związana z dodatkową opłatą. Naszym celem jest objęcie kompleksową opieką fizjoterapeutyczną dzieci.

Jednocześnie warto wspomnieć, iż istnieje również  grupa skierowana do osób dorosłych, którzy we wtorkowe i środowe popołudnia chcieliby zadbać o stan swoich pleców.

W styczniu przyszłego roku w Sportmedzie ruszy kolejny nowatorski program  pod przewodnictwem mgr Angeliki Stolarczyk i dr Moniki Piotrowskiej skierowany do SENIORÓW + 60. Program będzie  ukierunkowany pod najczęstsze dolegliwości, z którymi borykają się  osoby starsze. Inicjatywa analogicznie do grup dziecięcych będzie realizowana od testów diagnostycznych po ćwiczenia- zatem ponownie opieka pełnowymiarowa. – Mamy chęć działania w trzech aspektach: fizjoterapia jako trening w kardiologii, pulmonologii i ortopedii. – mówi Angelikia Stolarczyk. – Z każdym seniorem chcącym zapisać się do danej grupy, uprzednio zostanie  przeprowadzony wnikliwy wywiad z uwzględnieniem chorób współistniejących, przeciwwskazań do wysiłku fizycznego oraz poddamy go  testom tolerancji wysiłku. Trening zdrowotny dla seniora będzie każdorazowo oznaczał inny charakter wysiłku i zestaw ćwiczeń.

Ruszyły już konsultacje dla Seniorów. Chętne osoby mogą kontaktować się w tym celu przez recepcję Sportmedu (zobacz).

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź