Start Hot Zmarł zasłużony strażak st. bryg. w st. spocz. Jan Paluch

Zmarł zasłużony strażak st. bryg. w st. spocz. Jan Paluch

przez Nysa Hot

29 maja 2022 r. zmarł st. bryg. w st. spocz. Jan Paluch, były Komendant Powiatowy Straży Pożarnych w Prudniku w latach 1962-1976 r., Komendant Rejonowy Straży Pożarnych w Nysie oraz Komendant Rejonowy Państwowej Straży Pożarnej w Nysie w latach 1979-1995.

St. bryg. w st. spocz. Jan Paluch urodził się 16 marca 1939 r. w Krempachach.   Służbę w pożarnictwie rozpoczął  1 września 1953 r. podejmując naukę w Oficerskim Technikum Pożarniczym w  Wieliczce. W 1959 r. ukończył Szkołę Oficerów Pożarnictwa w Warszawie i został promowany na pierwszy stopień oficerski. 1 grudnia 1976 r. został powołany na stanowisko Komendanta  Rejonowego Straży Pożarnych w Nysie, a od 1 lipca 1992 r. na stanowisko Komendanta Rejonowego Państwowej Straży Pożarnej w Nysie. Stanowisko to piastował do przejścia na emeryturę tj. do 31 lipca 1995 r.

W  czasie  swojej  wieloletniej  służby pożarniczej i działalności społecznej pełnił między innymi funkcje: Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zarządu  Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu, Prezesa i Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Nysie, Wiceprezesa i Członka Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa  RP w Opolu.

Za osiągnięcia pożarnicze otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń m.in.: Krzyż Kawalerski  Orderu Odrodzenia Polski (1985 r.), Złoty Krzyż Zasługi (1977 r.), Medal Za Ofiarność i Odwagę (1971 r.), Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa (1973 r.), Złoty Znak Związku OSP RP (1995 r.), Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego (2000 r.), Medal Honorowy im. B. Chomicza (2001 r.), Złotą  Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Opolskiego (2010 r.).

St. bryg. w st. spocz. Jan Paluch został też wpisany do księgi zasłużonych dla ochrony przeciwpożarowej województwa opolskiego.

Źródło i foto: KP PSP w Nysie

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź