Start Aktualności ZUS rusza z wypłatami. Pierwsze „czternastki” już w najbliższy piątek

ZUS rusza z wypłatami. Pierwsze „czternastki” już w najbliższy piątek

Pieniądze trafią do blisko 19 tys. emerytów z Opolszczyzny

przez Nysa Hot

ZUS jest gotowy do wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia dla emerytów i rencistów czyli czternastej emerytury. O pieniądze nie trzeba wnioskować, bo Zakład przyzna i wypłaci je z urzędu. W skali kraju wydatki na gratyfikację w postaci 14-stej emerytury wyniosą w tym roku 20,7 mld zł.
W odróżnieniu od 13. emerytury, prawo do „czternastki” jest uzależnione od wysokości brutto przyznanego przez Zakład świadczenia głównego. Jeśli zatem emerytura bądź renta przyznana przez ZUS nie przekracza 2900 zł brutto, to czternasta emerytura będzie wypłacono w pełnej nominalnej wysokości czyli 2650 zł brutto. Powyżej tej kwoty „czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Świadczeniobiorcy z Opolszczyzny, którzy regularnie otrzymują swoje emerytury i renty pierwszego dnia miesiąca, mogą spodziewać się „czternastek” już w najbliższy piątek czyli pierwszego września. Opolski oddział ZUS przekaże w tym terminie świadczenia dla ponad 18,6 tysięcy klientów, a wartość transferu sięgnie z tego tytułu 44,5 milionów złotych. Większość, bo 13 tysięcy osób otrzyma „czternastkę” przelewem na rachunki bankowe. Pozostali, przekazem pocztowym– Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

We wrześniu „czternastka” trafi nie tylko do emerytów ale również osób, którym ZUS przyznał prawo do m.in. renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy rodzinnego świadczenia uzupełniającego. Po 1 września kolejne terminy wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

Warto wiedzieć, że kolejne dodatkowego roczne świadczenie jest opodatkowane podatkiem od osób fizycznych oraz że jest pobierana z tego świadczenia składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru. Osobom z emeryturą lub rentą w wysokości do ok. 2194 zł brutto cała kwota zaliczek pobranych od kwietniowej trzynastki i wrześniowej czternastki zostanie zwrócona w rozliczeniu rocznym. Osobom ze świadczeniem do 2500 zł brutto zostanie zwrócona cała kwota zaliczek, ale pomniejszona o należny podatek.

Czternastej emerytury nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. Za to jest ona wolna od potrąceń i egzekucji komorniczych. Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne ze wszystkich organów rentowych otrzyma w tym roku około 8,8 mln emerytów i rencistów, z tego 6,8 mln osób otrzyma czternastkę w pełnej wysokości. W przypadku blisko 2 mln osób świadczenie będzie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź