W ciągu dwóch lat Bioagra SA nasadziła wokół Zakładu Produkcji Etanolu „Goświnowice” blisko 2600 drzew. Kiedy podrosną, będą stanowić barierę dla dźwięku generowanego przez zakład i poprawią estetykę przestrzeni.
Skala projektu jest bardzo duża. Bioagra posadzi w tym roku więcej drzew w okolicach ZPE, niż Rzeszów w całym, blisko dwustu tysięcznym mieście. Koszt nasadzenia, bez bieżącego utrzymania, tj. podlewania i ochrony, wyniósł od chwili rozpoczęcia projektu łącznie ok. 275 tys. zł. Intensywne nasadzenia drzew spółka prowadzi od 2018 r. Do stworzenia ściany zieleni wokół zakładu w korzystano sadzonki od 1,5 do nawet 4 metrów wysokości. Drzewa mają poprawiać estetykę otoczenia fabryki latem i zimą, a także przyczynić się do ograniczenia natężenia dźwięku z instalacji produkcyjnej.
– W tym roku planujemy nasadzenie blisko 1200 drzew i dalsze zwiększanie bioróżnorodności. Dotychczas sadziliśmy głównie iglaki. Jednak na jesieni przygotowujemy się do zupełnie nowych nasadzeń. Tym razem mają to być drzewa liściaste, np. lipy i głogi. Do nasadzeń wybrano estetyczne drzewa odporne na warunki atmosferyczne, choroby i szkodniki. W tej chwili wokół firmy rosną świerki serbskie, świerki kłujące, sosny czarne, cyprysy alumi oraz tuje „Sarbina”, „Kórnik” i „Brabant” – mówi Mirosław Obarski z BIOAGRA SA.
Zielona ściana drzew to tylko jeden z elementów działań BIOAGRA SA, które mają doprowadzić do redukcji natężenia dźwięku generowanego przez instalację produkcyjną. Oprócz nasadzeń przeprowadzono też szereg innych działań na terenie zakładu. Zlokalizowano najgłośniejsze i najbardziej uciążliwe akustycznie urządzenia. Zamontowano różnorodne tłumiki, wymieniono urządzenia na nowe i postawiono naturalne ściany akustyczne w postaci zbiorników na ziarno. Planowane są też następne działania tego typu.
1 komentarz
Czyli za jakieś 20 lat będzie ciszej. Lepiej późno niż wcale.
Komentarze niedostępne.