Start Aktualności Dom Wenecki w Nysie – nowa inwestycja o charakterze publicznym

Dom Wenecki w Nysie – nowa inwestycja o charakterze publicznym

przez Nysa Hot

Oddano do użytku Dom Wenecki w Nysie – nową, zlokalizowaną w samym centrum miasta inwestycję mieszkaniową i usługową. Obiekt powstał w efekcie kompleksowej rewitalizacji dawnej, zrujnowanej zabudowy. 21 września otwarty zostanie związany z budynkiem obszerny plac i szereg miejsc parkingowych dla mieszkańców Nysy. Ruszy też zlokalizowana w budynku restauracja „Stalove Magnolie”.

Dom Wencki otwarty!

Prace budowlane na terenie nieużytkowanego od lat obiektu przy ul. Mostowej w Nysie rozpoczęły się na początku 2019 roku. W oddanym do użytku kompleksie zachowano historyczną elewację i formę połączonych ze sobą budynków. Dom Wenecki w Nysie składa się z czterech budynków. Trzy ściśle nawiązują wyglądem do swoich zabytkowych poprzedników. Czwarty, nowoczesna bryła z szerokim widokiem na Nysę Kłodzką, został zaprojektowany od nowa i połączony z resztą kompleksu przeszklonym łącznikiem. Budynki otacza z dwóch stron zielony ogród zawierający starodrzew. Od frontu przestrzeń wypełnia obszerny plac spacerowy, kilkadziesiąt miejsc parkingowych przeznaczonych dla mieszkańców miasta i fontanna odzwierciedlającą dawny przebieg odnogi rzeki Nysa.

Nysa – 28 nowych apartamentów

Parter obiektu przeznaczony jest na lokale usługowe, sklepy oraz restaurację z przestronnym tarasem i widokiem na rzekę. Na piętrach znajduje się 28 apartamentów o wysokim standardzie z recepcją i przeszklonymi holami. Apartamenty oferowane są w modelu wynajmu długoterminowego, z pełnym wyposażeniem i umeblowaniem oraz bezpłatnym dostępem do Internetu. Lokatorzy mogą korzystać z dwóch wind dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i miejsc parkingowych za i pod budynkiem. Jak zaznacza inwestor duża część lokali została wynajęta jeszcze na etapie prac budowalnych i wykończeniowych.

ZOBACZ GALERIĘ >>> LINK

Kompleks zapewnia najwyższy w Nysie standard bezpieczeństwa. Funkcjonuje w nim stała ochrona fizyczna i elektroniczna (monitoring 24/7 i system zamków elektronicznych). Zaawansowana automatyka budynkowa BMS (z ang. Building Management System) daje możliwość monitorowania wszystkich urządzeń i systemów działających w budynku i jego otoczeniu. Pozwala to m.in. na zdalne zarządzanie instalacjami oświetleniowymi, grzewczymi, klimatyzacyjnymi czy alarmowymi.

Dom Wenecki w Nysie – nowa nazwa kompleksu – została zainspirowana płaskorzeźbą głowy lwa, wmurowaną w ścianę jednego z budynków pod poziomem gruntu. Rzeźba przypominająca lwa będącego symbolem Wenecji została odkryta w trakcie rewitalizacji. Stanowi prawdopodobnie pamiątkę po budynku postawionym w tym miejscu kilkuset lat temu. Został on zburzony przed trzema wiekami w ramach przygotowań do obrony miasta.

Tradycja i nowoczesność

Rewitalizacja to proces przebudowy zabytkowych obiektów architektonicznych, zwłaszcza popadających w całkowitą ruinę, podejmowany w interesie publicznym. Zakłada, oprócz prac budowlanych prowadzonych pod nadzorem konserwatorskim, wiele zmian przestrzennych, technicznych, gospodarczych i społecznych. Długofalowym celem rewitalizacji jest wyprowadzenie danego obszaru z sytuacji kryzysowej, np. przywrócenie, jeśli to możliwe, dawnych funkcji, bądź znalezienie nowych. Efektem końcowym rewitalizacji jest stworzenie warunków do dalszego rozwoju danego obiektu lub obszaru miasta.

Założeniem, które przyświecało procesowi rewitalizacji obiektu przy ul. Mostowej było połączenie nowoczesności z architektoniczną tradycją. Podejście tego typu można spotkać w Holandii, np. w Amsterdamie, Delft czy Maastricht. Miasta te stale rozwijają się i rozbudowują, bazując na istniejących wzorcach architektonicznych.

APARTAMENTY W SKRÓCIE:
– wielkość od 42 do 120 m2 (piętra od I do III)
– pokoje (2,8 m wysokości) w pełni urządzone aneksy kuchenne i łazienki
– parking dla lokatorów – podziemny i na parterze z tyłu budynku
– dwie przestronne windy i klatki schodowe
– bezpłatny dostęp do Internetu
– ochrona fizyczna i inteligentna (24/7)
– zaawansowana automatyka budynkowa BMS (z ang. Building Management System).

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź