Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wydało pozytywną ocenę programową dla kierunku architektura na Wydziale Nauk Technicznych na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym.
Taka ocena, wydana na kolejny sześcioletni okres wskazuje, że kierunek architektura PWSZ w Nysie jest bardzo dobrze przygotowany do prowadzenia procesu dydaktycznego pod względem kadry, treści programowych oraz infrastruktury dydaktycznej.
– Przyjęta przez Wydział Nauk Technicznych strategia szerokiej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem Opolskiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, organów samorządu terytorialnego oraz krajowych i zagranicznych uczelni partnerskich, daje możliwość całościowego przygotowania absolwentów do wejścia na współczesny rynek pracy – podkreśla prof. Włodzimierz Stanisławski, Dziekan Wydziału Nauk Technicznych PWSZ w Nysie.
Podczas wizytacji Zespołu Oceniającego PKA ocenie podlegał program studiów i warunki jego realizacji, w tym doświadczenie i kwalifikacje kadry dydaktycznej, wykorzystywane zasoby i infrastruktura, współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, umiędzynarodowienie procesu kształcenia, a także wsparcie studentów w uczeniu się, rozwoju społecznym, naukowym lub zawodowym oraz wejściu na rynek pracy.
W uzasadnieniu oceny Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej stwierdza m.in., że treści kształcenia na ocenianym kierunku powiązano z potrzebami środowiska lokalnego w zakresie szeroko pojętego projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Studenci mają możliwość wyboru specjalności, co pozwala na kształtowanie indywidualnej ścieżki rozwoju.
Ponadto Zespół Oceniający PKA wskazuje na dobre praktyki prowadzenia studiów na kierunku architektura w PWSZ w Nysie – Umiejętne włączenie do obiegu programowego środowisk kształcenia innowacyjnych (cyfrowych) technik i technologii wspomagania artystycznego w architekturze, w tym artystycznej ekspozycji architektury poprzez iluminację architektoniczną, technologię laserową i wideoprojekcję, umożliwiające ich nowatorską implementację w dydaktyce i praktyce architektonicznej
oraz rozwijanie przedmiotów specjalnościowych.
– Tak wysoka ocena daje nam dużo satysfakcji i motywacji do dalszej pracy dydaktycznej i organizacyjnej oraz staje się podstawą dalszego, systematycznego rozwoju kierunku i całej Uczelni – podsumowuje Prodziekan Wydziału Nauk Technicznych – mgr inż. Marcin Zdanowicz.