Podczas kolejnej edycji charytatywnej imprezy „Kobiety dla kobiet”, która odbyła się w miniony weekend w Hali Nysa, rozegrano dwa unikatowe mecze piłki nożnej „Panny kontra Mężatki” i „Panny kontra Kawalerowie”. Wystawiono spektakl „Teatru pod Gruszą”, pt. „Sanatorium pod Gruszą”. Zbierano też środki na walkę z mukowiscydozą.
Pierwszy taki mecz w historii Nysy
Hitem wydarzenia był pierwszy w historii Nysy mecz piłki nożnej „Panny kontra Mężatki”. Do meczu w niebieskich koszulkach przystąpiły Panny / Singielki, a w pomarańczowych Mężatki.
Trwający trzydzieści minut pojedynek zakończył się wynikiem 2:1 dla drużyny Mężatek. Zwycięstwo zapewnił unikatowy, atomowy strzał z okolicy połowy boiska. Piłka, która trafiła w samo okienko bramki zespołu Panien była praktycznie nie do obrony.
Wiele energii i emocji
– Zaskoczył nas duży wydatek energetyczny i skala emocji towarzyszących grze – mówi Małgorzata Gruszka, jedna z organizatorek wydarzenia, jednocześnie bramkarka drużyny Mężatek. – Grałyśmy bez trenera, ale w drugiej części meczu przyjęłyśmy znacznie efektywniejszą taktykę, np. zdecydowanie lepiej ustawiałyśmy się przy wykonywaniu rzutów rożnych. Podsumowując: był to mecz kobiet, ale – przy okazji – bardzi zrozumiałyśmy pasję, jaką mężczyźni przykładają do piłki nożnej.
Panny kontra kawalerowie
Do kolejnego starcia na parkiet wyszły dziewczęta z klubu Polonia Nysa. Grały przeciw mieszanemu zespołowi kawalerów z tego klubu oraz entuzjastów piłki nożnej. W pierwszej części meczu mężczyźni… przegrywali aż 2:0 i zanosiło się na porażkę. Zawodniczki były bardzo dobrze przygotowane kondycyjnie i taktycznie oraz wysoce skoncentrowane.
Pod koniec pierwszej połowy już tylko bramkarz drużyny męskiej ratował wynik. Rosła nerwowość po stronie chłopców. Zapewne dlatego, kiedy strzelili pierwszą bramkę, rzucili się do jej fetowania z widoczną ulgą.
Bramka kontaktowa spowodowała, że kawalerowie z minuty na minutę zaczęli grać bardziej składnie, korzystając z przewagi wytrzymałości i szybkości. Zaowocowało to wyrównaniem i kolejnymi bramkami. Ostatecznie drużyna męska wygrała 6:2. Jednak to nie był dla nich łatwy mecz.
Najpiękniejszy strzał meczu oddały dziewczęta. Jak wcześniej dorosłe zawodniczki, popisały się strzałem z połowy boiska, po którym aż jęknęła poprzeczka bramki.
Mukowiscydoza i dawcy szpiku
Głównym celem wydarzenia była pomoc osobom z naszego regionu, które potrzebują wsparcia z powodu choroby. Dlatego podczas imprezy wolontariusze Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą zbierali środki na wsparcie Weroniki Liniewskiej, która od lat zmaga się z tą ciężką przypadłością.
Na ten cel przeznaczono również kwoty ze sprzedaży 600 kawałków przepysznych ciast, setek pierogów oraz słynnych „Flaczków z gruszki” od Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie. Podczas wydarzenia można było też kupić liczne, bardzo różnorodne wyroby rękodzielnicze, noszące status produktów regionalnych.
Działał też punkt rejestracji DKMS, gdzie można było zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku dla Karoliny z Głuchołaz.
Spektakl na zakończenie
Teatr pod Gruszą zakończył imprezę spektaklem, pt. „Sanatorium Pod Gruszą”. Aktorzy, wśród nich wiceburmistrz Nysy, zaprezentowali damsko-męską komedię, która rozgrywa się współcześnie, podczas pobytu w sanatorium. To komedia charakterów z zaskakującymi zwrotami akcji i frywolnymi dialogami.
Organizatorzy
Wydarzenia zorganizowali i pomagali w jego przebiegu: ARN Nysa, Bioagra, Hala Nysa, Klub Polonia Nysa, Miasto i Gmina Nysa, Nyska Energetyka Cieplna, Centrum BHP JMW, Nyski Klub Biznesu, Mary Kay, Nyskie Księstwo Jezior i Gór, Melon Fit, Onyx – haft komputerowy i nadruki, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie, Wodociągi i Kanalizacja „AKWA” oraz wiele innych firm i osób prywatnych, które zaangażowały społecznie swój czas i środki, aby pomóc w organizacji wydarzenia „Kobiety dla kobiet”.
Fundatorem spożywczych upominków dla zawodniczek i aktorów była Bioagra.