Prace odbywają się w obrębie zbiornika Stronie Śląskie, zbiornika Topola, na rzece Białej Głuchołaskiej, na rzece Białej Lądeckiej i na potoku Morawka, a także na pięciu ciekach w powiecie nyskim – Bodzanowski Potok, Mora, potok Gierałcicki, Oleśnica i Głuchołazka.
Mimo niekorzystnych warunków pogodowych i ujemnych temperatur na początku tego roku, wykonawca zgodnie z harmonogramem prowadzi prace przy zabezpieczaniu uszkodzonego suchego zbiornik przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim na potoku Morawka. Przypomnijmy, że na podstawie decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 13 stycznia 2025 roku, Wody Polskie mają czas na wykonanie prac do 1 czerwca 2025. Jednak podejmowane są wszelkie możliwe starania, aby roboty sfinalizować już wczesną wiosną, co jest uzależnione od warunków atmosferycznych.
Topola
Działania na zbiorniku przeciwpowodziowym Topola realizowane są w ramach nakazu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, po tym jak we wrześniu poprzedniego roku uszkodzeniu uległ przelew powierzchniowy z powodu dużego naporu wody. Obecnie wykonawca przygotowuje wykop pod montaż specjalnych grodzic wzmacniających konstrukcję. Dodatkowo, dla większej stabilności, zastosowane będą ściągi oraz ukośne wzmocnienia.
Zbiornik Topola tworzy łącznie ze znajdującymi się poniżej zbiornikami Kozielno, Otmuchów i Nysa, zespół zbiorników wielozadaniowych. Kaskadowy system pozwala chronić przed powodzią kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców doliny Nysy Kłodzkiej na terenie zachodniej Opolszczyzny i pogranicza Dolnego Śląska.
Usuwanie lokalnych szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska
Od początku stycznia trwają również intensywne prace polegające na odbudowie skarp koryta rzeki Białej Głuchołaskiej. Wykonawca usuwa zatory oraz odsypiska rumoszu skalnego i rumoszu drzewnego w celu przywrócenia właściwej przepustowości koryta rzecznego i naprawie obwałowań, oraz innej infrastruktury hydrotechnicznej.
Obecnie trwa formowanie pełnego przekroju starego koryta oraz odbudowa rozmytych brzegów, pogrążono przegrodę przeciwfiltracyjną wału prawego w rejonie miejscowości Biała Nyska. Trwa usuwanie rumoszu drzewnego wraz z utylizacją od Bodzanowa w dół rzeki.
W Głuchołazach wraz z ekipami budowlanymi pracuje obecnie ciężki sprzęt. Według obecnie obowiązującego harmonogramu prace, które są prowadzone w odpowiedzi na potrzeby lokalnego samorządu i miejscowej społeczności, powinny zakończyć się do sierpnia bieżącego roku. Ich wartość to blisko 21 mln złotych.
Ruszają prace związane z usuwaniem skutków powodzi na ciekach w powiecie nyskim
W tym tygodniu rozpoczęły się roboty mające na celu udrożnienie koryt pięciu dopływów Białej Głuchołaskiej oraz przywrócenie funkcjonalności budowli przeciwpowodziowych zabezpieczających mieszkańców południowo-zachodniej części województwa opolskiego.
Zakres prac to efekt spotkań terenowych, prowadzonych na przełomie lutego i marca tego roku przez pracowników Wód Polskich. Przedstawiciele Zarządu Zlewni w Nysie i Nadzoru Wodnego w Otmuchowie wspólnie z sołtysami oraz radnymi miejskimi dokonywali oględzin newralgicznych lokalizacji koryt cieków. W toku rozmów uwzględniono sugestie lokalnej społeczności związane z realizacją prac udrożnieniowych i naprawczych.
Zadanie pod nazwą "Udrożnienie wybranych koryt cieków oraz przywrócenie funkcjonalności urządzeń wodnych w ramach usuwania skutków powodzi na wybranych ciekach powiatu nyskiego – części I, II, III, IV, V" jest realizowane w formule zaprojektuj i wybuduj. Roboty rozpoczną się w drugiej połowie marca, natomiast ich koniec jest przewidywany w IV kwartale tego roku. Łączny koszt to 11 mln 500 tysięcy złotych.
Część I – Udrożnienie koryta Bodzanowskiego Potoku od m. Rudawa do ujścia do rzeki Białej Głuchołaskiej. Zadanie będzie realizowane w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego oraz uprzątnięcia gruntów w km 0+000 – 2+900.
Część II – Udrożnienie koryta rzeki Mora od granicy Polski do ujścia do rzeki Białej Głuchołaskiej. Zadanie będzie realizowane w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego, remontu zabudowy regulacyjnej, w tym murów oporowych czy progów wodnych oraz uprzątnięcia nieruchomości w km 0+000 – 15+900.
Część III – Udrożnienie koryta potoku Gierałcicki na terenie miejscowości Gierałcice i Biskupów w gminie Głuchołazy. Zadanie będzie realizowane w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego, remontu zabudowy regulacyjnej, jak mury oporowe, progi wodne oraz uprzątnięcia gruntów km 0+000 – 6+700.
Część IV – Udrożnienie koryta cieku Oleśnica (ciek Graniczny) na terenie miejscowości Podlesie i Gęstwina w gminie Głuchołazy. Zadanie będzie realizowane w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego, remontu zabudowy regulacyjnej, jak mury oporowe, progi wodne oraz uprzątnięcia gruntów w km 0+000 – 4+730.
Część V – Udrożnienie koryta rzeki Głuchołazki (Starynka) na terenie miejscowości Głuchołazy i Konradów w gminie Głuchołazy. To zadanie będzie realizowane na całej długości cieku w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego, remont zabudowy regulacyjnej, jak mury oporowe i progi wodne oraz uprzątnięcia gruntów w km 0+000 – 6+200.
czytaj więcej:
Napisz komentarz
Komentarze