Pełny komunikat spółki miejskiej:
Szanowni Państwo, w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi zagospodarowania odpadów popowodziowych, chcielibyśmy się odnieść do niektórych kwestii.
Po pierwsze
Kwatera nr 1 składowiska tymczasowych odpadów popowodziowych w Domaszkowicach jest bezpieczna, spełnia wszystkie wymagane normy środowiskowe i techniczne. Posiada uszczelnione dno oraz systemy drenażowe, które zapobiegają przedostaniu się substancji szkodliwych do gleby i wód gruntowych.
Teren jest objęty nadzorem i stale monitorowany, co pozwala na natychmiastową reakcję w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, np.: tlenia się odpadów, czy pożaru.
Po drugie
W październiku 2024r. Spółka PGK EKOM złożyła wniosek do Wojewody Opolskiego na tymczasowe magazynowanie odpadów popowodziowych na czasowo nieużytkowanej kwaterze nr 1 na składowisku odpadów w Domaszkowicach.
W listopadzie 2024r. Spółka zmodyfikowała złożony wniosek w zakresie tymczasowego magazynowania odpadów popowodziowych, o możliwość zagospodarowania odpadów na własnym składowisku w Domaszkowicach.
W grudniu 2024r. Spółka uzyskała decyzję na składowanie odpadów popowodziowych po uprzednim ich wstępnym przesortowaniu.
Od października 2024r. Spółka przeprowadziła analizę możliwości wywozu odpadów do innych instalacji. Jedynym możliwym miejscem było składowisko w województwie dolnośląskim. Niestety ostatecznie odmówiono przyjęcia odpadów, dlatego Spółka podejmowała decyzje zgodnie z powyższym.
Po trzecie
Priorytetem było jak najszybsze przetransportowanie odpadów spod nieruchomości mieszkańców do bezpiecznego miejsca.
Odpady były zbierane i transportowane przez Spółkę Eko Nysa oraz jej podwykonawców, tj. firmy, które udzielały wsparcia, wojsko oraz mieszkańców w tak szybkim tempie, że nie było możliwości ich wcześniejszego sortowania przed ułożeniem na pryźmie. W perspektywie całego roku do instalacji jest dostarczanych średnio ok. 4000 ton odpadów wielkogabarytowych. W przypadku odpadów popowodziowych dostarczanych było nawet 1000 ton dziennie. To ogromna różnica.
Po czwarte
Konsekwencją powodzi jest to, że w zgromadzonych odpadach znajduje się dosłownie wszystko, w tym odpady bardzo kaloryczne, które stwarzają zagrożenie pożarowe.
Po piąte
Spółka przystąpiła do składowania odpadów zgodnie z posiadaną decyzją, niezwłocznie po jej uzyskaniu. Zgodnie z planem oraz w ramach dostępnych zasobów, zakończenie pełnego zagospodarowania odpadów popowodziowych planowany jest na koniec maja 2025r.
Należy jednak podkreślić, że działania są prowadzone na bieżąco, a wszystkie prace realizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz decyzjami administracyjnymi.
Po szóste
Spółka PGK EKOM nie korzysta z podwykonawców w zakresie składowania odpadów. Dysponuje własnymi zasobami kadrowymi i sprzętowymi, co umożliwia jej samodzielne prowadzenie wszystkich działań związanych z transportem i składowaniem odpadów.
Należy podkreślić, że odpady powodziowe są deponowane zgodnie z obowiązującymi procedurami. Nadmierne transportowanie ich na czynną kwaterę składowiska – przeznaczoną do bieżącej obsługi i dalszej eksploatacji – mogłoby stwarzać zagrożenie pożarowe.
Obecnie na czynnej kwaterze zdeponowano już większą część odpadów popowodziowych.
Napisz komentarz
Komentarze