Pić czy nie pić – oto jest pytanie? Jeśli wciąż się zastanawiasz czy przejście z wody butelkowanej na kranową jest dobrym pomysłem, koniecznie poznaj kilka ważnych informacji. W tym artykule zostaną obalone wszelkie mity i przedstawione będą wyłącznie fakty. Zachęcamy do lektury.
FAKT 1
Polska kranówka jest bardzo dobrej jakości i nadaje się do bezpośredniego spożycia. Kontrolują to m.in. przepisy unijne. Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że 99,7% wody doprowadzanej do Polskich kranów jest bezpieczna. Nyska kranówka również jest zdatna do spożywania, a aktualne badania dostępne są na stronie: https://wikakwa.pl/laboratorium
FAKT 2
Woda z kranu jest tańsza od butelkowanej. 1 litr wody z kranu kosztuje około 2 grosze.
FAKT 3
Kranówka posiada liczne minerały. Nyska kranówka zawiera nawet 85 mg/l wapnia, 50 mg/l siarczanów i 10 mg/l magnezu.
FAKT 4
Picie wody z kranu jest EKO. Rocznie około 3,6 mld plastikowych butelek rocznie kończy w polskich rzekach oraz lasach.
Tylko 40% odpadów tego typu jest poddawana recyklingowi. Przechodząc na kranówkę, ograniczasz zużycie plastiku.
MIT 1
Przegotowana woda jest lepsza. Osad w czajniku to dowód, że w wodzie występują jony magnezu i wapnia. Gotowanie sprawia, że wytrącają się i tworzą na dole skorupę. Picie twardej wody (kranówki) dobrze wpływa na układ krążenia. Osadzający się kamień świadczy o jej wysokiej jakości i licznej zawartości składników mineralnych.
MIT 2
Picie wody z kranu może doprowadzić do powstania kamieni nerkowych. Lekarze zgodnie temu zaprzeczają. Powodem kamicy nerkowej są substancje chemiczne obecne w moczu. Których nadmiar może być spowodowany problemami metabolicznymi, wadami lub skłonnościami genetycznymi.
Artykuł powstał w ramach akcji “Pij kranówkę”, która ma na celu rozpowszechnienie picia wody kranowej w powiecie nyskim. Wspólnymi siłami Wodociągi AKWA w Nysie oraz trenerka fitness Sonia Dziergas (www.soniadziergas.pl) zaangażowali lokalnych przedsiębiorców do promocji nyskiej kranówki. Efektem współpracy jest sesja zdjęciowa, która ma przybliżyć mieszkańcom zdrowe nawyki.
W czwartej części akcji wzięli udział:
– Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Konradowej – http://schronisko.nysa.pl/
– Hot Nysa – https://nysahot.pl/
– Black&White – pontony i foodtruck – https://instagram.com/pontony_fastfood?igshid=YmMyMTA2M2Y=
– Wiktor Misiarz – Koordynator obiektów fortecznych – http://www.twierdzanysa.com/index.php/twierdza-nysa/fort-prusy
– Katarzyna Kłakowicz – https://www.facebook.com/kklakowicz