Optymalne zarządzanie czasem ułatwia realizację postanowień i pozwala stawiać czoła różnym wyzwaniom. Wszystko sprowadza się do tego, aby w ciągu dnia przeznaczyć więcej wolnych chwil na wykonanie zaplanowanych czynności, rozwój pasji lub rodzinne aktywności w taki sposób, aby nie doprowadzić do zmęczenia organizmu i zaniedbania pozostałych sfer życia. Z myślą o skutecznym gospodarowaniu czasem powstało wiele metod i narzędzi, które zwiększają szansę na powodzenie. Jak efektywnie planować czas każdego dnia?
Na czym polega planowanie czasu?
Proces planowania czasu polega na wyznaczaniu zadań, obowiązków lub postanowień w konkretnym okresie. Integralną częścią planowania jest również uwzględnienie przerw na czas wolny, dzięki którym Twoja motywacja do zmiany swojego sposobu życia nie uleci wraz z pierwszym niepowodzeniem lub zmęczeniem organizmu. Nie uda się również bez odpowiedniego zaangażowania – jeśli chcesz w bardziej efektywny sposób korzystać ze swojego dnia, musisz poświęcić chwilę uwagi na planowanie wszystkich zadań i celów, na jakich realizacji najbardziej Ci zależy.
Korzyści planowania czasu
Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto planować czas – poznaj kilka korzyści, które rozwieją Twoje wątpliwości i być może – zmotywują do rozpoczęcia przygody z lepszą organizacją następnych dni.
Główną zaletą planowania jest wysoka efektywność – zadania zapisane łatwiej jest wykonać i znaleźć na nie czas mimo pozostałych obowiązków. Ponadto jeśli planujesz coś z większym wyprzedzeniem, a nawet w dłuższej perspektywie czasu możesz zminimalizować stres związany z całym przedsięwzięciem. To w szczególności sprawdza się przy organizacji obowiązków w firmie lub pracy.
Przy długoterminowych postanowieniach lub większych wyzwaniach rozłożenie realizacji celu w czasie na mniejsze zadania do wykonania motywuje do dążenia po swoje za sprawą rezultatów, które stopniowo pojawiają się w miarę wkładanego wysiłku.
Sposoby na lepszą organizacją czasu – jak planować dzień?
Przy planowaniu dni możesz skorzystać z kilku rekomendowanych technik zarządzania czasem, dzięki którym łatwiej będzie Ci wyrobić pozytywny nawyk. Dużym uznaniem cieszy się m.in. technika Pomodoro, która polega na podziale pracy na 25-minutowe sekcje z uwzględnieniem 5-minutowej przerwy pomiędzy kolejnymi zadaniami. Wśród innych popularnych sposobów planowania znajdziesz również Zasadę 60:40, która mobilizuje do planowania wyłącznie 60% całego dnia i przeznaczaniu pozostałych 40% na czynności pojawiające się spontanicznie. W określaniu celów mierzalnych i osiągalnych pomoże Ci natomiast model SMART, z którego warto skorzystać przy zapisywaniu celów długoterminowych.
Jeśli opracowane metody organizacji czasu nie przemawiają do Ciebie, spróbuj określić własny system usprawniający Twój dzień. Zacznij od wyznaczania priorytetów na konkretny dzień, tydzień, miesiąc lub cały rok – w tym pomogą Ci planery!
Polecane narzędzia do zarządzania czasem
Zapisywanie zadań, celów lub postanowień to wciąż jedna z najskuteczniejszych metod planowania, która doczekała się aktualizacji w postaci planerów z powierzchnią SUPERścieralną™. Planer suchościeralny to tablica do powieszenia na szafkę, ścianę lub lodówkę, która zawiera specjalne sekcje do tworzenia zapisków oraz zapisywania zadań. Najczęściej możesz spotkać planer miesięczny oraz planer roczny, które umożliwiają planowanie w dłuższej perspektywie czasu, ale ostatnio w sklepie Planu pojawiły się również planery tygodniowe, które pozwalają zarządzać czasem uwzględnieniem każdego dnia w tygodniu. Aktualnie z okazji Dnia Rodziny w Planu obowiązuje atrakcyjny rabat na wszystkie produkty z oferty!
Największą zaletą planerów suchościeralnych jest możliwość zmazywania zapisków w przypadku zmiany planów lub wyczerpania miejsca – z niezbędnika możesz korzystać przez cały czas i niezależnie od aktualnej daty w kalendarzu.