Start Aktualności Jak wybrać odpowiednie gogle narciarskie?

Jak wybrać odpowiednie gogle narciarskie?

przez Nysa Hot

Wielkimi krokami zbliża się zima a wraz z nią także sezon narciarski. Już wkrótce wyruszymy na stoki i oddamy się białemu szaleństwu. Zanim jednak to nastąpi, warto zawczasu skompletować cały niezbędny sprzęt narciarski. Oprócz odpowiedniej odzieży, butów i nart, powinniśmy zaopatrzyć się także w odpowiednie gogle narciarskie – akcesorium, które ochroni nasze oczy i twarz przed promieniowaniem słonecznym i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz pozwoli bezpiecznie i komfortowo oddawać się ulubionym zimowym aktywnościom. Jak wybrać najlepsze gogle narciarskie i na co zwracać szczególną uwagę przy ich zakupie?

Rozmiar i kształt gogli do jazdy na nartach i snowboardzie

Pierwszą rzeczą, którą musimy ustalić przed zakupem gogli jest ich rozmiar. Inne gogle narciarskie będą bowiem odpowiednie dla osoby dorosłej, a inne dla dziecka lub nastolatka. W sprzedaży dostępne są cztery podstawowe rozmiary gogli – kids (dla dzieci), junior (dla starszych dzieci i nastolatków) oraz akcesoria oznaczone jako S, M i L (dla osób dorosłych, w trzech rozmiarach). Gogle narciarskie powinny być właściwie dopasowane do wielkości twarzy z założonym kaskiem – z tego powodu należy je zawsze mierzyć na kask.

Do wyboru mamy także dwa podstawowe kształty gogli. Gogle narciarskie sferyczne posiadają obły kształt z zaokrąglonymi szybami. Taka konstrukcja sprawia, że mamy w nich zapewniony szerszy kąt widzenia. Warto jednak mieć świadomość, że takie gogle łatwiej uszkodzić. Gogle cylindryczne są natomiast wyposażone w płaską szybę, posiadają także wyższe ramki. Samo szkło jest bardziej wytrzymałe, gdyż nie posiada wypukłości.

Sama szyba w goglach może posiadać wykończenie z ramkami lub bez nich. Gogle bezramkowe z zasady oferują szerszy kąt widzenia i wizualnie prezentują się bardziej nowocześnie i atrakcyjnie. W przeciwieństwie do ramkowych gogli, łatwiej je jednak uszkodzić, co warto mieć na uwadze zwłaszcza kupując droższe gogle narciarskie.

Kolor soczewek w goglach narciarskich i dodatkowe powłoki

Kiedy wiemy już jaki rozmiar i kształt gogli jest dla nas odpowiedni, musimy zdecydować, na jaki kolor soczewek postawimy. Najlepszym wyborem są gogle z dwoma szybami, które sprawdzą się w różnych warunkach. Jeśli jednak stawiamy na modele z jednym szkłem, jego kolor należy dopasować do warunków, w których najczęściej jeździmy. Jasna szyba sprawdzi się do jazdy w pochmurne dni, w deszczu i śniegu, z kolei ciemne soczewki będą odpowiednie do jazdy w słońcu i na silnie
oświetlonym stoku. Warto także zwrócić uwagę na modele z wymiennymi szybami, które oferują szerszą funkcjonalność.

Poszukując jakościowych gogli narciarskich warto także sprawdzić rozwiązania fotochromowe. Są to gogle wyposażone w specjalne szkła, które dostosowują się do panujących na stoku warunków. Pod wpływem promieniowania słonecznego szkła przyciemniają się, natomiast przy braku słońca, rozjaśniają się. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z jednej pary gogli w rożnych warunkach atmosferycznych. Warto na nie postawić tym bardziej, że ceny gogli fotochromowych nie są dziś już tak wysokie, jak jeszcze kilka lat temu.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź