Start Aktualności Przybywa przedsiębiorców na Opolszczyźnie

Przybywa przedsiębiorców na Opolszczyźnie

przez Nysa Hot

Na Opolszczyźnie systematycznie rośnie liczba firm, przedsiębiorców oraz samozatrudnionych, którzy opłacają składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie w regionie jest ponad 59 tys. aktywnych płatników składek.
Z danych opolskiego oddziału ZUS wynika, że w ciągu ostatniej dekady w regionie przybyło 10 tys. podmiotów gospodarczych opłacających składki na ubezpieczenia społeczne.

– Powiększa się grono opolskich pracodawców i osób podejmujących pozarolniczą działalność gospodarczą deklarujących opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Obecnie, z ponad 59 tysiąca aktywnych płatników najwięcej jest z Opola i powiatu opolskiego, bo około 20,5 tysiąca. Niemal 13 tysięcy podmiotów obsługuje inspektorat ZUS w Nysie, kolejnych 9,6 tysiąca płatników obsługuje inspektorat ZUS w Kluczborku. Nieco mniej, bo 9,3 tysiąca rozlicza inspektorat w Strzelcach Opolskich, a 6,7 tysiąca przedsiębiorstw i firm obsługuje inspektorat ZUS w Kędzierzynie-Koźlu – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Tendencja do prowadzenia działalności gospodarczej oraz zatrudniania pracowników na Opolszczyźnie rośnie. W 2012 r. składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne płaciło 49 tys. aktywnych podmiotów, a w 2015 r. – 50,2 tys. Opolski ZUS wskazuje, że w 2020 r. opłacanie składek w regionie deklarowało ponad 55,5 tys., a teraz ponad 59 tys. Zatem w ciągu niespełna trzech lat liczba ta wzrosła o co najmniej około 4,5 tysiąca.

Wzrost w tym zakresie notuje nie tylko województwo opolskie. Równo 10. lat wcześniej, ZUS w wymiarze kraju miał nieco ponad 2 mln 205 tys. aktywnych płatników składek. Wiosną 2015 r. było to 2 mln 317 tys., a w 2020 r. już prawie 2 mln 737 tys. W połowie bieżącego roku ZUS w skali kraju odnotował 2 mln 958 tys. opłacających składki przedsiębiorstw, firm i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Konsekwencją większej liczby podmiotów opłacających składki w ZUS jest między innymi wzrost liczby ubezpieczonych w ZUS. Na przykład pod koniec 2022 r. w całym kraju ZUS odnotował ponad 16 mln 273 tys. osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,8 proc.), a w dalszej kolejności osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące (10,5 proc.) oraz osoby wykonujące prace na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (7,9 proc.).

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź