Dziś w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy. Potrwa do 30 czerwca.
Takie badanie odbywa się co 10 lat. Służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób dane są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.
Jak się spisać?
Udział w spisie jest obowiązkowy dla każdego. Objęci są nim mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, a także stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.
Spisać się można na kilka sposobów. Po raz pierwszy w historii obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych.
Źródłem sprawdzonych informacji dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań jest specjalna infolinia działająca pod numerem 22 279 99 99 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00). Od 1 kwietnia pod tym numerem będzie można spisać się telefonicznie.
Zobacz więcej – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – Strona informacyjna o Narodowym Spisie Powszechnym 2021