Spółka Eko Nysa przypomina o zasadach segregacji śmieci na poszczególne frakcje. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, warto skorzystać z pomocy na stronie www.ekonysa.pl
Podczas sortowania odpadów, które nadają się do ponownego przetworzenia, pamiętajmy, aby klasyfikować je do konkretnej grupy: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane. Do żółtych pojemników (lub worków) oprócz plastikowych opakowań możemy wrzucić też kartony po mleku i sokach oraz inne opakowania wielomateriałowe. Pamiętajmy, aby do tej frakcji nie dawać opakowań i butelek po lekach, farbach, czy lakierach. Nadmiar odpadów z tworzyw sztucznych można samodzielnie i nieodpłatnie przekazać do Gminnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK) zlokalizowanych przy ul. Piłsudskiego 61 i ul. Saperskiej 5 w Nysie.
Niebieski pojemnik przeznaczony jest głównie na odpady komunalne z papieru i tektury. Tutaj pamiętajmy, aby nie był to papier brudny i zatłuszczony. Nie możemy też wrzucać tu kartonów i tektur pokrytych folią aluminiową, papieru fotograficznego, czy artykułów higienicznych oraz tapet. Z kolei puste butelki i słoiki szklane po napojach i żywności klasyfikujemy do frakcji zielonej (szkło). Tutaj nie wolno wyrzucać szkła kryształowego, ceramiki, czy żarówek i świetlówek.
Odpady bio (brązowy pojemnik lub worek) przeznaczony jest m.in. na ściętą trawę, liście, drobne gałęzie, czy obierki po owocach i warzywach. Nie możemy za to mieszać ich z zepsutą żywnością, czy też z materiałami i substancjami zanieczyszczającymi np. zawierającymi metale ciężkie lub toksyczne związki organiczne. Odpady powinny być wyrzucone bez opakowań, tj. worków, siatek, słoików i pudełek.
Ostatnia frakcja obowiązująca na terenie Gminy Nysa to odpady zmieszane, do której zaliczamy to, czego nie udało się wyselekcjonować, np. styropian, popiół, odzież, odpady higieniczne, tapety, porcelana, lustra i szyby, przeterminowana żywność i pozostałe odpady, nie będące odpadami niebezpiecznymi, których nie można posortować. W praktyce część osób do tej frakcji błędnie zalicza odpady budowlane, przeterminowane leki, a nawet odpady wielkogabarytowe. Te ostatnie możemy oddać do GPSZOKÓW, podobnie jak zużyte opony, czy też zużyte lub nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne pochodzące z gospodarstw domowych.
Metody segregacji odpadów określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.