Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 21:32

Parlament za wykorzystaniem funduszy UE do finansowania odbudowy po klęskach żywiołowych

Parlament za wykorzystaniem funduszy UE do finansowania odbudowy po klęskach żywiołowych
Dwa nowe unijne akty prawne zapewnią szybkie unijne finansowanie działań naprawczych po klęskach żywiołowych, które miały miejsce po 1 stycznia 2024 r.

Środki na pomoc po powodzi


Wniosek dotyczący regionalnego wsparcia odbudowy w sytuacjach nadzwyczajnych ("RESTORE") umożliwia krajom UE łatwiejsze kierowanie europejskich funduszy rozwoju regionalnego (EFRR) i funduszy spójności na odbudowę po klęskach żywiołowych. W rezultacie unijny EFRR mógłby finansować projekty odbudowy do 95% ich całkowitych kosztów. Aby szybko zapewnić płynność finansową potrzebującym, dostępne byłoby również dodatkowe prefinansowanie w wysokości do 25% pełnej kwoty. Przepisy umożliwiłby bardziej elastyczne wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus do finansowania krótkoterminowych programów pracy, wspierania dostępu do opieki zdrowotnej i zapewniania podstawowych artykułów pierwszej potrzeby.
 Przepisy te są bardzo ważne dla władz regionalnych i lokalnych w regionach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Pokazują, że UE jest zdolna do szybkiej pracy i elastyczna w swoich działaniach oraz że zapewniamy realną pomoc naszym współobywatelom. Pomoc ta może być teraz szybko dostępna - mówi  współsprawozdawca rozporządzenia RESTORE, Andrzej BUŁA (EPL, PL)

Elastyczność miałaby zastosowanie do katastrof w 2024 lub 2025 roku. Oczekuje się, że w 2025 r. proponowane zmiany zmobilizują 3 mld euro finansowania poprzez skoncentrowanie płatności na okres 2025-2027.

Odbudowa w rolnictwie i leśnictwie


Kraje UE posiadające niewykorzystane środki z programów rozwoju obszarów wiejskich będą mogły przyspieszyć ich wykorzystanie w celu zrekompensowania strat rolnikom, posiadaczom lasów i MŚP działającym w tych sektorach, które doświadczyły zniszczenia co najmniej 30% ich potencjału produkcyjnego. Pieniądze te będą wypłacane w kwotach ryczałtowych i zostaną w pełni pokryte z funduszy UE. Płatności na rzecz beneficjentów zostaną dokonane do końca 2025 r.

Wniosek "RESTORE" został przyjęty 638 głosami za, 10 przeciw, 5 osób wstrzymało się od głosu, a  wniosek dotyczący pomocy z EFRROW został przyjęty 644 głosami za, 6 przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Obie ustawy muszą teraz zostać formalnie zatwierdzone przez Radę. Wejdą one w życie dzień po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE (RESTORE) i w dniu publikacji (EFRROW).

 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama