Wydarzenie przyciągnęło liczne grono miłośników literatury, którzy z entuzjazmem przybyli, by osobiście poznać autorkę i wysłuchać jej opowieści o twórczości. Joanna Bator, laureatka Literackiej Nagrody Nike za powieść „Ciemno, prawie noc”, podzieliła się z uczestnikami spotkania refleksjami na temat swojej kariery pisarskiej oraz inspiracjami, które towarzyszą jej podczas tworzenia kolejnych dzieł. Autorka opowiedziała również o swoich doświadczeniach związanych z kulturą japońską, które znalazły odzwierciedlenie w jej powieści „Purezento”. Opowiedziała również o podróżach oraz miejscach, gdzie powstawały jej powieści.
Podczas spotkania nie zabrakło pytań od publiczności, na które pisarka odpowiadała z dużym zaangażowaniem, dzieląc się osobistymi anegdotami i przemyśleniami. Zapytana o to czy obawia się, że sztuczna inteligencja zastąpi pisarzy, odpowiedziała: ,, sztuczna inteligencja to świadomość, która co prawda potrafiłaby napisać niejeden kryminał, ale nie jest w stanie zastąpić wybitnych pisarzy”.
Podzieliła się również z uczestnikami informacją o nowo powstającej książce. Uczestnicy mieli także okazję zakupić książki Joanny Bator oraz otrzymać autograf autorki.
Wydarzenie to było kolejnym dowodem na to, że literatura wciąż odgrywa istotną rolę w życiu mieszkańców Nysy, a spotkania z twórcami stanowią ważny element kulturalnego krajobrazu miasta.
Dla przypomnienia Joanna Bator jest autorką takich wspaniałych dzieł jak:
Kobieta (2002) – jej debiutancka książka, esej filozoficzno-feministyczny.
Piaskowa Góra (2009) – powieść o PRL-owskiej rzeczywistości Wałbrzycha, losach kobiet i rodzinnych tajemnicach.
Chmurdalia (2010) – kontynuacja Piaskowej Góry, ukazująca losy Dominiki Chmury.
Ciemno, prawie noc (2012) – thriller psychologiczny, za który autorka otrzymała Nagrodę Literacką Nike.
Napisz komentarz
Komentarze