Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 lutego 2025 00:47
Ważne!

Zwrot podatku z zagranicy – jak rozliczyć pracę w Niemczech?

Zwrot podatku z zagranicy – jak rozliczyć pracę w Niemczech?
Praca na terenie Niemiec to dla wielu Polaków okazja do większego zarobku. Warto pamiętać, że każda osoba zatrudniona w tym kraju legalnie jest zobowiązania rozliczyć się z podatku z niemieckim fiskusem. Proces rozliczania się z urzędem skarbowym w Niemczech wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Jak przebiega procedura i kto może otrzymać zwrot podatku z zagranicy?

Kto może otrzymać zwrot podatku z pracy na terenie Niemiec?


O zwrot podatku z Niemiec może ubiegać się każda osoba, która legalnie była zatrudniona na terenie tego kraju. Za zachodnią granicą obowiązuje inny system rozliczeń podatkowych niż w Polsce – pracownicy mogą rozliczyć dochód uzyskany w minionym roku podatkowym według dwóch obowiązujących sposobów. Wyróżnia się:

  • Rozliczenie podatkowe ograniczone – dotyczy osób, które na terenie Niemiec w ciągu roku podatkowego przepracowały 183 dni lub mniej, a ich suma wszystkich dochodów opodatkowanych nie przekracza 90% dochodów ogólnych.

  • Rozliczenie podatkowe nieograniczone – z tego sposobu mogą skorzystać osoby zatrudnione w Niemczech przez okres co najmniej 183 dni w ciągu roku. Wybrany rodzaj rozliczenia upoważnia do ubiegania się o różnego rodzaju świadczenia m.in. Kindergeld (zasiłek na dziecko).


Dokumenty potrzebne do otrzymania zwrotu podatku z zagranicy


Osoby, które są zobligowane rozliczyć dochód z pracy na terenie Niemiec z myślą o uzyskaniu zwrotu podatku, powinny przygotować komplet dokumentów do złożenia w niemieckim urzędzie skarbowym. Rozliczenie podatku z Niemiec odbywa się na podstawie m.in.:

  • Zaświadczenia UE/EOG wydanego przez polski urząd skarbowy, które potwierdza dochód uzyskany z pracy w Polsce;

  • Kopii dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu);

  • Karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung wystawionej przez niemieckiego pracodawcę.


W celu wykazania dodatkowych kosztów, które pracownik ponosi w związku z pracą w Niemczech, warto przygotować również dokumenty, takie jak: umowa najmu mieszkania, opłacone rachunki za media oraz biletu transportu publicznego, które umożliwiają codzienny dojazd do pracy. Posłużą one do uzupełnienia formularzy podatkowych w trakcie wizyty w urzędzie skarbowym.

Rozliczenie podatku z Niemiec – terminy


Zwrot podatku z zagranicy możesz otrzymać, jeśli wszystkie wymienione wyżej dokumenty złożysz we wskazanym terminie. W przypadku rozliczenia dochodu z pracy wykonywanej na terenie Niemiec należy dostarczyć je do urzędu skarbowego do 31 lipca każdego roku następującego po minionym roku podatkowym. Należny zwrot podatku otrzymasz do 6 miesięcy od daty złożenia Twojej deklaracji podatkowej.

Przy rozliczeniu podatku z Niemiec warto skorzystać z pomocy specjalistów z zakresu zagranicznych świadczeń podatkowych. Dzięki wsparciu kompetentnych osób możesz uzyskać najwyższy możliwy zwrot i w krótkim czasie załatwić wszystkie formalności związane z rozliczeniem pracy poza terenem Polski. Pomoc stacjonarną oraz online uzyskasz w biurze rozliczeń podatkowych ALL-TAX, które od wielu lat pomaga zgromadzić dokumenty niezbędne do rozliczenia i przeprowadzić właściwie cały proces.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama