Dlaczego warto samodzielnie uprawiać paprykę?
Głównym powodem, dla którego warto postawić na samodzielną uprawę papryki, są oczywiście względy ekonomiczne. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy zainteresowani uprawą klasycznej odmiany, jaką jest papryka słodka Ożarowska Czerwona, czy może papryki pikantnej na przyprawę, zawsze samodzielna hodowla będzie znacznie tańsza. Co więcej, świeża, pochodząca z własnego ogródka papryka będzie zawierała znacznie więcej składników odżywczych, witamin i minerałów.
Z jakiego jeszcze powodu warto postawić na paprykę? Jest to niezwykle wszechstronne warzywo, które może być spożywane na surowo, lecz doskonale nadaje się także jako dodatek do potraw, sałatek, sosów i zup. Paprykę z powodzeniem można gotowa, smażyć, a także grillować. Co więcej, wykonywany z papryki pieprz to rewelacyjna przyprawa, która nada każdemu daniu wyrazistości i charakteru.
Jakie wymagania ma papryka?
Planując samodzielną uprawę papryki, koniecznie należy dowiedzieć się, jakie ma ona wymagania co do gleby, nasłonecznienia, temperatury, a także podlewania. Błędy popełnione podczas wybierania miejsca pod uprawę skutkować mogą gorszej jakości plonami lub niezbyt atrakcyjnym smakiem papryki. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że jest to warzywo pochodzące z ciepłych krajów, więc ma raczej niewielką tolerancję na niskie temperatury. Rewelacyjnie znosi nawet największe nasłonecznienie, więc warto sadzić ją na stanowisku słonecznym i bardzo ciepłym. Jeśli chodzi o glebę, to najlepiej sprawdza się ziemia żyzna, bogata w składniki mineralne, próchnicę i wysoko przepuszczalna, najlepiej o neutralnym pH. Co ciekawe, zaleca się, aby papryka hodowana była w towarzystwie osłonowych wysokich roślin, które stanowić będą dla niej podparcie.
Polecane odmiany papryki
Chcąc samodzielnie uprawiać paprykę we własnym ogródku, trzeba zapoznać się dostępnymi odmiany. Wybór jest naprawdę bardzo duży, począwszy od klasycznych słodkich papryk, po rodzaje pikantne, a także przeznaczone typowo pod wykonanie z nich pieprzu. Warto więc poznać kilka najpopularniejszych propozycji i dowiedzieć się, czym się konkretnie charakteryzują.
Bez wątpienia jedną z najczęściej wybieranych papryk jest Symfonia F1, która charakteryzuje się dużymi owocami o gładkiej i błyszczącej skórce. Jej charakterystyczny, ciemnoczerwony kolor zachwyca swoim wyglądem. Co ciekawe, jest stosunkowo prosta w uprawie odmianą, która bardzo szybko dojrzewa i z powodzeniem może być sadzona np. w foliowych tunelach.
Inną ciekawą propozycją będzie niezwykle ostra papryka De Cayenne, która ma aż 50 000 jednostek w skali ostrości Scoville'a. Jest to idealna propozycja do wykonywania bardzo ostrej przyprawy, a także jako dodatek do sosów. Koniecznie należy ją sądzić w ciepłej i dobrze uprawionej glebie w dużym nasłonecznieniu.
Jak wysiewać paprykę?
Mając wybrany preferowany gatunek papryki, a także poprawnie przygotowane stanowisku do uprawy, nie pozostaje nic innego, jak tylko przejść do wysiewu. Kiedy najlepiej to zrobić i o czym pamiętać podczas tego krytycznie ważnego zadania?
Bez względu na gatunek, papryka charakteryzuje się długim okresem wegetacyjnym i małą tolerancją na niskie temperatury. Oznacza to, że można ją wysiewać nawet w marcu, lecz pod warunkiem, że posadzi się ją w pomieszczeniu np. na okiennym parapecie, w tunelu foliowym lub szklarni. W połowie maja, gdy temperatura ustabilizuje się już na odpowiednim poziomie, sadzonki będzie można przenieść do stałego gruntu. Zbiory należy zebrać w okresie od sierpnia do września, kiedy owoce będą miały najładniejszy kolor i najlepszy smak.