Kolejne zmiany w służbie zdrowia. Czy będzie szybciej i sprawniej? W obieg wchodzą e-recepty. Od Nowego Roku placówki służby zdrowia muszą też prowadzić dokumentację medyczną w postaci elektronicznej.
W wielu placówkach o to drugie mają zadbać tzw. asystenci medyczni. Dziś widok dodatkowej osoby u lekarza mógł zaskoczyć pacjentów. Można ich było spotkać choćby w przychodni Vita, Pracodawcy Roku Powiatu Nyskiego. W postaci elektronicznej muszą być prowadzone m.in. informacja o rozpoznaniu choroby, wynikach przeprowadzonych badań oraz informacja dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego.
8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Jak to zwykle bywa na początku możemy spodziewać się, że nie wszyscy lekarze przestawią się z dnia na dzień. Przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2020 r. receptę w postaci papierowej. E-recepta to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów, ale również dla lekarzy. Wystawienie e-recepty zajmuje mniej czasu, niż recepty papierowej. W zamyśle ustawodawców dodatkowy czas lekarz może poświęcić pacjentowi. System ma też zapewnić poprawę jakości świadczonych usług oraz zwiększy efektywność leczenia poprzez dostęp różnym specjalistom historii naszej choroby.