Z uwagi na fakt, iż różnego rodzaju operacje mogą skutkować trudnościami w poruszaniu się, bólem i ograniczeniem ruchowym, niezwykle ważna jest wcześniejsza fizjoterapia. Rehabilitacja przedoperacyjna ma na celu lepsze przygotowanie pacjenta do zabiegu, który ma zostać wykonany, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dzięki niej, późniejsza rekonwalescencja przebiega znacznie szybciej i sprawniej. Co warto wiedzieć na ten temat?
Na czym polega fizjoterapia przedoperacyjna?
Niestety, wiele osób musi czekać przynajmniej kilka miesięcy na wykonanie zabiegu w szpitalu. Praktyka pokazuje, że tylko najpoważniejsze złamania są operowane od razu. Konieczność oczekiwania na świadczenie medyczne niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje, w postaci niejednokrotnie poważnych zmian w układzie ruchu. Pacjenci skarżą się również na osłabienie siły mięśni i ograniczenie zakresu ruchów. Czasami dochodzi nawet do zmiany wzorca poruszania się.
To w jaki sposób przebiega fizjoterapia jest zależne od stanu danej osoby. Co istotne, im poważniejsze problemy z poruszaniem się czy utratą siły mięśniowej, tym wcześniej powinna zacząć się rehabilitacja, nawet na kilka miesięcy przed planowaną operacją.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat zabiegów?
Podczas pierwszej wizyty, fizjoterapeuta sprawdza stan pacjenta, oceniając jego możliwości ruchowe i identyfikując ewentualne dolegliwości bólowe. Dopiero wtedy tworzy się plan zabiegów. Cele rehabilitacji mogą być różne, w zależności od każdego pacjenta. Najczęściej są one ukierunkowane na aktywowanie i wzmocnienie mięśni, poprawę zakresu ruchów, naukę chodzenia o kulach po operacji i tego w jaki sposób chronić kończynę. Bardzo cenna wiedza dotyczy zasad poruszania się już po zabiegu. Wcześniejsza fizjoterapia to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą możliwie najszybciej wrócić do pełnej sprawności. Zaleca się ją szczególnie w przypadku operacji kręgosłupa, endoprotezy stawu kolanowego, plastyki więzadeł i ścięgien.
Zapraszamy: fizjoterapia Kraków