Na terenie spółki trwa rozległa modernizacja obejmująca instalacje Jednostek Biznesowych Agro i Oxoplast. To również okres wzmożonych działań inwestycyjnych, które przekładają się na nowoczesność parku przemysłowego, wyższy poziom bezpieczeństwa technicznego i bezpieczeństwa pracy.
W tym roku modernizacja instalacji w Grupie Azoty ZAK trwa od czerwca do sierpnia i zakłada ambitny harmonogram prac. Do kluczowych zadań należą czynności dozorowe na bezciśnieniowym stokażu amoniaku Jednostki Biznesowej Agro – tego typu rewizja wewnętrzna, wymagająca opróżnienia zbiornika, odbywa się w spółce co dziesięć lat, oraz na zbiorniku propylenu, który jest decydującym elementem infrastruktury dla bezpieczeństwa surowcowego Jednostki Biznesowej Oxoplast.
Każdego roku realizowane są remonty, których celem jest poprawa bezpieczeństwa technicznego oraz utrzymywanie pracy instalacji na odpowiednich obrotach, by osiągały planowane zdolności produkcyjne. Wśród działań tych można wymienić: badania techniczne urządzeń, przegląd armatury regulacyjnej, zaporowej i bezpieczeństwa, czyszczenie wymienników ciepła, rurociągów, aparatów, prace antykorozyjne, rewizje wewnętrzne zbiorników czy przeglądy systemów sterowania.
Okres letni wiąże się również ze wzmożonymi działaniami inwestycyjnymi, które w tym roku dotyczą głównie Jednostki Biznesowej Agro. Do kluczowych zadań można zaliczyć wymianę wymiennika E-104 na instalacji półspalania, zabudowę chłodnicy kondensatu EX-115, wymianę chłodnicy gazu E-116, wymianę zamknięć ogniowych na pochodniach X-100 i X-1 (Wydział Amoniaku), zabudowę separatorów amoniaku (Wydział Gospodarki Amoniakiem) i modernizację węzła refrigeracji (Wydział Saletrzaku). Realizowane są również prace związane z naprawą i wymianą powłok ogniotrwałych w krakerach (Wydział Amoniaku, Wydział Gazu Syntezowego) oraz przegląd serwisowy turbozespołu na instalacji TK V (Wydział Kwasu Azotowego).