Strony i wiadomości tworzone przez oszustów mają siać dezinformację. Policja informuje, jak w sytuacji kryzysowej nie paść ofiarą przestępców.
W Polsce odnotowano coraz więcej przypadków zarażenia koronawirusem (51 na dzień 12.03). I choć władze zalecają spokój, to oszuści chcą wzbogacić się na strachu obywateli. Już w zeszłym tygodniu mieszkańcy Nysy otrzymali fałszywe wiadomości o potwierdzonym przypadku choroby w lokalnym szpitalu. To jednak nie koniec. Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy zarabiają na „magicznych” sposobach na ochronę przed koronawirusem. W sieci można znaleźć oferty sprzedaży środków, m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa, czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Niektórzy przestępcy podszywają się pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa.
Funkcjonariusze proszą o zachowanie zdrowego rozsądku i niekupowanie środków od oszustów. Gdy szukamy wiedzy o koronawirusie, informacje powinniśmy czerpać z rzetelnych źródeł, m.in. stron Ministerstwa Zdrowia, czy Głównego Inspektora Sanitarnego.
- MINISTERSTWA ZDROWIA ►
- GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO ►
- PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO PZH ►
- ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA ►
- NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA ►
Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590
Jednocześnie resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. W Nysie taka sytuacja jak na razie dotyczy kilku osób.
fot. pixabay